Peruğun Evrimi
Peruk çok eski zamanlardan beri kullanılan bir aksesuar olarak hayatımıza girmiştir. İlkçağlarda tamamen gücün ve sembolü olan bu aksesuarın günümüzde ise sadece tarz ve moda ile birleşerek doğal saç olarak kullanılmaktadır. Peruğun evrimi farklı aşamalarla karşımıza çıkmaktadır. Kişilerin kendilerini diğer kast sisteminde yer alan kişilerden ayrı tutabilmek adına farklı modelleri tercih ettikleri görülmekteydi. İlkçağ döneminden beri kullanılan perukların zaman içerisinde model ve amaç açısından ayrıldığı görülebilmekte. Tamamen iktidara bağlı olarak yönetilen o dönemki devletlerin kralları ya da hükümdarları için farklı modeller elde ettikleri de bilinmektedir. Aynı şekilde kast sisteminde yer alan diğer sınıfların da kendi içerisinde kolay bir şekilde ayrılabilmesi için farklı peruklar kullanmaları gerekmektedir.


Peruk aslında farklı amaçlarla kullanılabilir olan nadide aksesuarlar içerisinde yer almaktadır. Eski dönemlerdeki kişilerin peruk malzemesinde insan saçı ya da at kılı tercih ettikleri de biliniyor. At kılı insan saçına çok yakın olan bir kıldır. Aynı şekilde o dönemlerdeki binek araçları içerisinde yer alan atlar sayıca fazla olduğu için peruğun daha kolay bir şekilde yapılmasına da imkan tanımaktadır. Peruğun evrimi farklı açılarla karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde saç yapısını sevmeyen ya da saç dökülmeleri konusunda sorun yaşayan kişiler tarafından tercih edilen bu aksesuar eski dönemlerde sadece saç dökülmesi açısından değil, kendini kabul ettirebilmek gibi farklı açılardan da kullanılmaktaydı.


Eski dönemlerdeki perukların beyaz, siyah, kahve tonlarında oldukları görülmekte. Özellikle mahkeme salonlarında yer alan kişilerin de beyaz saç rengini tercih etmelerinin asıl sebebinin bilgi birikimi olduğu görülmektedir. Beyaz peruk kullanan mahkeme çalışanları bilgi birikimiyle yoğruldukları ve yaşlı bir görünüm elde edebilmek adına bu rengin uzun yıllar tercih edildiği bilinmektedir. Aynı şekilde tarafsız olmalarını gösteren beyaz renk özellikle İngiliz krallığında hakimler tarafından tercih edilmiştir. Renklerin de o dönemlerde farklı anlamlarda kullanıldıkları görülebilmektedir.


Peruğun evrimi günümüze farklı açılarla ulaşabiliyor. Aynı şekilde hizmetçilerin çalıştıkları kişi için saçlarını vermesi de ona bağlılığını göstermektedir. Eski dönemlerde yer alan bu gelenek ile birlikte gerçek insan saçından peruk yapımı mümkün hale gelmiştir. Ayrıca peruk yapımında sadece insan saçı değil; o saçı daha da gürleştirebilmek adına at kılı da kullanılmaktaydı. Doğal bir şekilde elde edilen saç boyaları sayesinde peruğun istenen renkte kullanılması da mümkün olmaktaydı.


Günümüze bakıldığında perukların özellikle kemoterapi gören hastalar için mükemmel bir ilaç olarak görülmesi de mümkün. O dönemlerde psikolojinin kötü olmasından dolayı saçların kısa görülmesi daha da ağır travmaların yaşanmasına sebep olmaktadır. Bunu engelleyebilmek adına da perukların istenen model ve renklerde sitemiz içerisinden tercih edilebilmesi mümkün olacaktır. İstenen renk ve modelin sepete eklenmesinin ardından adres bilgilerinin girilmesi ve siparişin teyit edilmesi gerekecektir.